Hrvatska knjižnica Općine Hercegovac svečano je otvorena 05. veljače 1998. godine povodom Dana Općine, pa se taj dan uzima kao datum osnivanja. Knjižnica je smještena na 110 m2 u prizemlju Češkog doma, u samom središtu mjesta, u neposrednoj blizini Osnovne škole i Dječjeg vrtića. Uz slobodan pristup policama, u istom je prostoru i čitaonica s 12 sjedećih mjesta i kutak za predškolce.
RADNO VRIJEME:
Ponedjeljak 10-17
Utorak 07-15
Srijeda 07-15
Četvrtak 07-15
Petak 07-15
Subota 08-12 (prva subota u mjesecu)
Knjižnica je počela doslovno od početka, poklonima matične knjižnice iz Bjelovara (150 svezaka knjiga), Češke besede iz Hercegovca (100 svezaka), a u inicijalnom fondu Hrvatske knjižnice je i 205 najstarijih i najvrednijih knjiga Hrvatske čitaonice Hercegovac. Značajan doprinos u prvoj godini rada knjižnice u izgradnji fonda dali su Bjelovarsko-bilogorska županija (25.000,00 kuna), Ministarstvo kulture (28.000,00 kuna) i Općina Hercegovac (10.000,00 kuna). U samim počecima rada knjižnice u nabavi i izgradnji fonda i o općem poslovanju pomogao je gospodin Ilija Pejić, voditelj ŽMS-e. Uz knjige na hrvatskom jeziku, oko 200 svezaka je na češkom. U sređivanju češke knjige pomogla je gospođa Fanika Strehna.
S informatizacijom se započelo početkom 2002. godine, a u lipnju iste godine knjižnica je spojena na internet. Već krajem listopada sva građa je bila unesena, te se sa automatskim poslovanjem započelo 13. studenog, u Mjesecu hrvatske knjige. Baza podataka korisnicima je postala dostupna putem interneta. Otvaranjem automatizirane knjižnice uvođenjem barcod čitača uspješno je završen mukotrpan posao unosa i obrade građe, a korisnici lakše dolaze do informacija o knjigama.
Danas je u fondu preko 9000 svezaka knjiga na hrvatskom jeziku, te oko 200 svezaka na češkom, 250 jedinica multimedije i 50 igračaka. Uz to, knjižnica nabavlja različite novine i časopise. Knjižnica posjeduje i računalo za korisnike, a pristup internetu se ne naplaćuje. Članarina je simbolična, za predškolsku djecu i djecu osnovne škole 10 kn, a za sve ostale 20 kn. Korisnici Hrvatske knjižnice Hercegovac nisu samo građani s područja Općine, već imamo članove sa područja gradova Garešnice i Grubišnog Polja, odnosno općine Velika Trnovitica.
Svoju djelatnost i funkcije knjižnica obavlja kroz informativno-posudbeni odjel, dječji kutak s igraonicom i slikovnicama, te službu nabave i stručne obrade knjiga.
Posudbeni odjel nudi bogat izbor beletristike (proza, poezija, dramska djela) iz domaće i stranih književnosti, knjige na češkom jeziku, stručnu, znanstvenu i znanstveno-popularnu literaturu humanističkih, društveno-političkih, tehničkih i primjenjenih znanosti, te umjetnosti.
Zbirka multimedijalne građe sadrži zvučne i video snimke (glazbene CD-e i DVD-e, dokumentarne i igrane filmove).
Uspostavljena je odlična suradnja s Osnovnom školom i Dječjim vrtićem. Učenici je redovito posjećuju, bilo samostalno i kao razred. Zbog skučenog prostora književne susrete organiziraju najčešće u suradnji sa školom, odnosno u njihovoj dvorani. U počecima rada članovi knjižnice su većinom bila djeca, a sada ima sve više korisnika srednje i starije dobi.
S Osnovnom školom i Dječjim vrtićem do sada je organizirano mnoštvo prigodnih izložbi u povodu uskrsnih i božićnih blagdana, obilježavanja Dana kruha, plodovi jeseni… Održane su igraonice, satovi hrvatskog jezika, odnosno satovi lektire. Najviše aktivnosti vezano je uz obilježavanje Mjeseca hrvatske knjige kada se održavaju druženja s korisnicima knjižnice, osdnosno predstavljanja knjiga poznatih hrvatskih književnika: Mladen Kušec, Zlatko Krilić, Ante Gardaš, Marija Drobnjak, Žana Tušek, Ivan Borković, Ratko Bjelčić, Melita Rundek, Miro Radnik, Jadranka Del Ponte i drugi.
U knjižnici su svoja djela izlagali akademski slikari: Milan Pavlović u dva navrata, Dragica Cvek Jordan, Vasilije Jordan, Ivan Milat u tri navrata i student likovne akademije Igor Taritaš.
Knjižnica već šestu godinu sudjeluje na susretima najčitatelja, gdje u suradnji s Matičnom službom dovodi svoje članove koji su tijekom godine posudili najviše knjiga u kategoriji za odrasle i one najmlađe. Prošle godine upravo je naša knjižnica bila domaćin susreta. Taj susret organiziran je u suradnji sa školom u njihovom prostoru. Bilježe se i sudjelovanja na nacionalnim kvizovima za poticanje čitatelja.
Vrata knjižnice svima su otvorena i sa svima se surađuje, posebice s Hrvatskom čitaonicom koja već sedamnaest godina priređuje Dane hrvatskog pučkog teatra, manifestaciju koju je osmislio prof. Banas i koja je postala poznata diljem Hrvatske i izvan granica Lijepe naše.
Do 2007. godine knjižnica je bila u sastavu Općine, a potom se izdvojila i pridružila Hrvatskoj knjižnici “Đuro Sudeta” u Garešnici. Ponosno se može istaknuti da je Hercegovac jedina općinska knjižnica u našoj Županiji pored pet gradova koji imaju svoju knjižnicu.
Knjižnica se svojim radom i djelovanjem izborila za status i postala važan kulturno-društveni čimbenik, odnosno nositelj kulturnih aktivnosti Općine Hercegovac.
Radno vrijeme knjižnice je od ponedjeljka do petka od 11,30 do 15 sati, ali na poziv članova knjižnica otvara vrata i preko vikenda. Voditelj Hrvatske knjižnice Općine Hercegovac je Tihomir Pokopac. Knjižnicu možete kontaktirati telefonski na broj 043/524-359, ili mailom na knj.hercegovac@gmail.com.