PUNOLJETAN HRVATSKI PUČKI TEATAR PDF Ispis E-mail

054 900x675Dani hrvatskoga pučkog teatra u Hercegovcu, kao svetkovina hrvatske riječi, i ove su godine opravdali svoje postojanje. Održani su 18. put, a nakon što ih je u petak otvorio Srećko Šestan iz Ministarstva kulture, na sceni mjesnog doma izmjenilo se pet amaterskih kazališnih skupina. Ministarstvo, kao pokrovitelj, ovu manifestaciju ističe kao jedinstvenu u Hrvatskoj, te kao takva se ističe u moru onih koje podupiru. Odmah po otvorenju, na pozornicu su stupili domaćini, članovi Pučke scene Hrvatske čitaonice, s predstavom Jukebox Melita. Uslijedila je Prokleta Avlija, u izvedbi gostiju iz Bosne i Hercegovine. Kako kaže Anto Bilić, glumci iz Travnika predstavu su postavili povodom 50 godina od dodjele Nobelove nagrade Ivi Andriću za književnost. Hrvatsko kulturno umjetničko društvo Vladimir Nazor u Somboru, kao drugi predstavnici iz susjednih zemalja, inače ima desetak sekcija koje okupljaju članove različite nacionalne pripadnosti. Ali naravno, ističe Zvonimir Lukač, cilj je prije svega očuvati tradiciju hrvatskog govora među svojim sunarodnjacima u Vojvodini. Sve koji su bili dio ovog festivala hrvatskih glumaca amatera, uime Bjelovarsko-bilogorske županije, koja je kao i Općina Hercegovac, bila jedan od pokrovitelja, pozdravila je pročelnica Andreja Prugovečki Klepac. Podrška županije, kaže, neće izostati niti ubuduće, pogotovo što je ovo, uz Lovrakove dane kulture u susjednom Velikom Grđevcu, manifestacija najviše razine u županiji, a poseban čar događaju daje angažman velikog broja ljudi, volontera. I to je jedan od razloga što Dani hrvatskoga pučkog teatra imaju svoju vrijednost, kako publici, kojoj je ovo jedinstvena prilika vidjeti nekoliko kazališnih predstava i tako uživati u različitosti hrvatskog izričaja, tako i gostima. Iako su ovogodišnji dani bili u kraćem, dvodnevnom obliku, sadržaj se nije razlikovao, a domaćini, članovi Hrvatske čitaonice, potrudit će se da idućih godina ponude još više, kažu. Isto tako, svoje su goste ispratili uz dogovor za susret iduće godine, na 19. Danima hrvatskog pučkog teatra, te rekli Doviđenja u Hercegovcu! Slike možete vidjeti u galeriji.

Izvor. garesnica.net

 

Bicolor template supported by Naturalife Greenworld