Grobljani Hercegovac PDF Ispis E-mail

GH'08U ovome teksu opisat ćemo nastanak i razvoj navijačke skupine Grobljani iz Hercegovca. Kako početi? Grobljani su nastali kao produkt ljubavi i vjernosti prema našem Hajduku iz Hercegovca.

Prije svega moramo napomenutI da je i prije bilo tekmi na kojima su se pojavljivali pokoji transparenti i razne poruke podrške klubu, koji su većinom bile na važnijim i značajnijim utakmicama, uglavnom derbi utakmicama (kao što su protiv Garića iz Garešnice, Ribara iz Končanice, Kamena iz Sirača...), a zatim bi skupljali prašinu u nečijoj špajzi (i tko zna gdje se sad nalaze).

Današnji navijači su se počeli organiziranije okupljat par utakmica prije tekme Hajduk Hercegovac – Ribar Končanica (20.04.2008.). Na inicijativu nekoliko igrača i nekoliko navijača sa iskustvom s maksimirskog sjevera napravljene su 2 provokativne poruke usmjerene protivniku, te su istaknuta dva transparenta: HAJDUČKI DO POBJEDE (prvi transparent, prvi put postavljen na utakmici protiv Kamena u Siraču na kojoj je Hajduk doživio debakl tako da nije ostalo u najljepšem sjećanju, u laganom raspadu i više se ne nosi) i MI VOLIMO HAJDUK (koji još uvijek krasi Grobljane). Na toj tekmi je navijanje bilo na nalete, bljeskove. Predvođeni jednim starijim članom svi su se laganu ufuravali u navijačke fore. Nakon te utakmice uslijedile su manje utakmice i polako se okupljala ekipa koja je bila na svakoj Hajdukovoj utakmici, navijanje je većinom bilo na mahove, a taj smo običaj zadržali do danas (još uvijek nema konstantnog navijanja, ali znatni napredak je učinjen) jer u tim pauzama podmazujemo grla pivom, a ne libimo se ni rashladiti igrače, po čemu smo vrlo dobro poznati. Sezona u prvoj županijskoj ligi se bližila kraju, a Hajduk je na našu sreću osigurao naslov 3 kola prije kraja, tako da smo se mi mogli dobro pripremiti za proslavu naslova u zadnjem kolu protiv Trnskoga iz Nove Rače (31.05.2008.). Za proslavu naslova napravljen je veliki transparent ŠAMPIONI, te slika naše županije s označenim glavnim gradom županije Bjelovarom, te naravno Hercegovcem, koje smo postavili iza istočnog gola. Iznad gotovo cijele tribine smo izvjesili poruku: IMAMO BEKOVE, IMAMO HALFOVE, IMAMO FOROVE, IMAMO TITULU OVE GODINE! Na toj utakmici je prvi put upotrebljen i bubanj koji je itekako podigao nivo navijanja, a navijalo se gotovo cijelu utakmicu uz veliku količinu pirotehničkih sredstava (petardi, dimnih kutija i baklji). 10 minuta prije kraja iza gola gdje je bio postavljen transparent ŠAMPIONI pali se 10 dimnih kutija i 6 baklji uz jednu baklju na tribini. Nakon pirotehničkog spektakla uslijedilo je bacanje 40 traka/rola u teren što je dovelo do prekida i kraja utakmice (odn. Sudac je bio prisiljen suditi kraj).

U to vrijeme još nismo imali ime. Hajduk je prvim mjestom izborio igranje u 4. Hrvatskoj ligi. Pošto je to ozbiljnija liga, odlučili smo i mi podići navijanje na viši nivo, poboljšati našu grupu, odn. Formirati navijačku skupinu. Krajem 9. Mjeseca (27.09.2008) okupilo se 8 ljudi (Pišta, Dole, Canek, Jan, Kazda, Despot, Šemso, Kralj. Međutim nikako ne smijemo izostaviti legendu Tihomira Volića, koji nije prisustvovao donošenju imena, ali uvijek je bio uz nas, a realno gledajući začetnik je ovoga što danas možemo nazvati navijačkom skupinom Grobljani) koji su bili na gotovo svakoj tekmi i koji su ovdje od početka. Odlučili smo se na ime GROBLJANI. Za to je postojalo više razloga. Cijeli ovaj da ga nazovemo pokret je potekao iz jednog dijela Hercegovca poznatog kao Grobljanska(ulica...) i tako nas se već počelo nazivati na jednom forumu. Ime je odlično prihvaćeno i ponosno ga nosi svaki vjerni navijač Hajduka iz Hercegovca.

Pjesme su nam uglavnom prerađene s maksimirskog sjevera, a glavni razlog je jer su trojca iz standardne ekipe(koja je na svakoj tekmi) vjerni pratitelji Zagrebačkog Dinama. Svakom novom utakmico pjesama je sve više i navijački repertoar se povećava, a s njime i prepoznatljivi identitet Grobljana.

Broj navijača se polagano povećava, a nadamo se da će nas ubuduće biti što više kako bi svome klubu dali što bolju i glasniju podršku uz nezaobilazne rekvizite kao što su pivo i dimne kutije. Najnovije vijesti, slike i video zapise možete vidjeti na blogu udruge.

NIKAD PRESTAT, NIKAD ODUSTAT!

GH'08